Portugalilaista mystiikkaa ja rouheutta

Dekkareiden Porto ja Nazarén aallot

ti-su 5 yötä, 10.-15.3.2026

 

Portugalin pohjoisempi suurkaupunki Porto on mielenkiintoinen paikka Douro-joen suulla. Portviinit, tyypillinen vanha rakennustyyli, keskustan rautainen kaarisilta ja historia Henrik Purjehtijan ajoilta ovat lyöneet paikkaan leimansa. Jo monen tuntema suomalainen kirjailija Anu Patrakka on kirjoittanut upean dekkarisarjan, jossa rikosetsivä Rui Santos tiimeineen ratkoo viileällä tavallaan murhat ja rikokset näissä maisemissa. Uudempia dekkareita tähdittää rouheampi Nelson Monteiro. 

Tällä matkalla tavataan Porton lähellä asuva kirjailija Anu Patrakka. Hän on asunut sielllä jo pitkään, ja on todellinen asiantuntija: Anu Patrakan kanssa kierretään dekkarien tapahtumapaikoilla, portviinikellareissa ja muuallakin lähistöllä, monissa mielenkiintoisissa paikoissa. Matkalla saadaan myös viettää vapaata aikaa Nazarén merenrantakaupungissa upeissa valtamerimaisemissa ja näköalahotellissa. Lisäksi tehdään kaupunkikierros pääkaupunki Lissabonissa paluupäivänä.  Ja tämä matka ei ”edellytä” dekkariharrastusta tai -tuntemusta! Tervetuloa mukaan – niin paljon kivaa kaikille!

Matkaohjelma

1. päivä Saapuminen Nazaréen
2. päivä Nazaré-Porto Vila Nova de Gaian kautta
3. päivä Porto, Vila do Conde ja Vila Chã
4. päivä Porto-Nazaré, kartanolounas
5. päivä Vapaapäivä Nazaréssa
6. päivä Lissabon, paluu Suomeen

Tästä näet tarkemman matkaohjelman >

Lennot

Finnair
AY1739 Helsinki – Lissabon 12.30-15.25
AY1740 Lissabon – Helsinki 16.10-22.50

Majoitus

3 yötä Nazaré: Hotelli Miramar Hotel, Spa & Apartments ****
2 yötä Porto: Hotelli Eurostars das Artes ****

Kuljetukset

Matkaohjelman mukaiset kuljetukset ja retket

Ruokailut

Hotelliaamiaiset, 1 viininmaistajaiset, 2 lounasta ja 1 illallinen

Matkaopas

Suomenkielisen oppaan palvelut kuljetuksilla ja retkillä

Matka-Agentit on osa Matkapojat Oy:tä. Alla olevista linkeistä siirryt tekemään varauksen Matkapojat Oy:n varausjärjestelmästä.

Dekkareiden Porto ja Nazarén aallot ti-su 5 yötä

Uutuus!
alk. / henkilö

2095 €