Viehättävä, historiallinen hansakaupunki ja Viron kulttuurielämän keskus

Taiteen ja teatterin Tartto

to-su 3 yötä, 10.-13.4.2025

Viron toiseksi suurin kaupunki Tartto on viehättävä, historiallinen hansakaupunki ja Euroopan kulttuuripääkaupunki 2024. Kaupunkia pidetään Viron kulttuurin ja sivistyksen pääkaupunkina: siellä toimii Viron suurin ja vanhin, vuonna 1632 perustettu yliopisto, Viron opetusministeriö sekä korkein oikeus. Viron vanhin, jo 150-vuotias, vironkielinen teatteri on Tarton Vanemuine-teatteri, jonka monipuolinen ja tasokas ohjelmisto sisältää draaman lisäksi balettia, oopperaa, operetteja ja maailmankuuluja musikaaleja. Ema-joki virtaa kaupungin halki, ja antaa sille oman ilmeensä. Tunnettuja nähtävyyksiä ovat mm. Toomemägi, Kansallismuseo, Eliel Saarisen suunnittelema Paavalin kirkko, raatihuoneentori ja vanhat puutaloalueet. Yli 90.000 asukkaan Tartto tunnetaan myös lukuisista ravintoloistaan ja pikkukahviloistaan. Kaupunkikuvassa näkyy vahvasti opiskelijat, onhan Tarton yliopisto suosittu myös suomalaisten opiskelijoiden keskuudessa.

 

Kinky Boots -musikaali 10.4.2025 matkalla 
Tällä Matka-Agenttien matkalla päästään kokemaan musikaali Kinky Boots, joka esitetään Vanemuine-teatterissa, ohjaajinaan arvostetut suomalaiset Samuel Harjanne ja Eeva Kontu. 1980-luvun pop-ikoni Cyndi Lauper loi glitterin, korkeitten korkojen ja höyhenten värittämän upean tarinan, jonka juoni ja asenne sopii täydellisesti tähän päivään. Ei mikään ihme, että musikaali on voittanut teemallaan ystävyys, ennakkoluulojen voittaminen ja erilaisuus palkinnoiksi kuusi Tony-awardsia, myös parhaasta musiikistaan.

Matkaohjelma

1. päivä Saapuminen Tarttoon
2. päivä Kaupunkikierros ja Tarton kaupunkimuseo, musikaali
3. päivä Vapaapäivä omatoimiselle ohjelmalle
4. päivä Pöltsamaan linna ja viinikellari

Tästä näet tarkemman matkaohjelman >

Lennot

Laiva-aikataulu (Viking Gabriella tai XPRS)
Helsinki –Tallinna 10.30–13.00
Tallinna –Helsinki 15.30–18.00

Majoitus

3 yötä Tartto: Hotelli Dorpat *** tai Hotelli Lydia ****

Kuljetukset

Laivamatkat Helsinki-Tallinna-Helsinki Viking Linella kansipaikalla
Matkaohjelman mukaiset bussikuljetukset virolaisella tilausajobussilla

Ruokailut

Hotelliaamiaiset, 2 lounasta ja 1 illallinen

Matkaopas

Suomenkielisen oppaan palvelut kuljetuksilla ja retkillä

Matka-Agentit on osa Matkapojat Oy:tä. Alla olevista linkeistä siirryt tekemään varauksen Matkapojat Oy:n varausjärjestelmästä.

Taiteen ja teatterin Tartto - Kinky Boots

Loppuunmyyty
alk. / henkilö

495 €