Liverpool ja tuntematon Pohjois-Wales
Beatlesien ja brittikuninkaallisten ihastuttavia maisemia!
Liverpool on moderni, ystävällinen rannikkokaupunki Luoteis-Englannissa, Irlannin meren rannalla. Se on tunnettu Britannian ensimmäisestä, vuonna 1715 rakennetusta syväsatamastaan, josta alkoi kaupungin vauraus. Liverpool on myös jalkapallokaupunki, ja tietysti suorastaan maailmankuulu popmusiikin kotiseutuna: onhan se Beatlesien kotikaupunki.
Liverpoolista mielenkiintoinen kierros jatkuu kohti tuntematonta, mutta sitäkin ihastuttavampaa ja mielenkiintoisempaa Walesia. Siellä sanotaan olevan maailman vanhimmat kivet ja Euroopan vanhin kieli! Ja niiden lisäksi paljon muuta: musiikkia, lampaita, laaksoja, pikkukyliä, Snowdonian alueella jopa vuoria… Matkalla nähdään mm. Port Sunlightin “saippuakylä”, vieraillaan Llandudnon viehättävässä pikkukaupungissa Irlannin meren rannalla, pistäydytään Angleseyn saarellakin, jonka kuuluisimmat asukkaat ovat nuori Cambridgen herttuapari.
| Matka-ajankohta ja hinta |
|---|
15.-19.8.2012 (ke-su) 1.295 €/hlö
Lisämaksu yhden hengen huoneesta: 160 €. Yksinmatkustavan on varattava yhden hengen huone.
Hinta sisältää:
* Finnairin reittilennot Helsinki-Manchester-Helsinki veroineen
* matkaohjelman mukaiset kuljetukset
* majoitus jaetussa kahden hengen huoneessa
* hotelliaamiaiset sekä lounas ja kolme illallista
* matkaohjelman mukaiset retket ja tutustumiskäynnit sisäänpääsymaksuineen
* suomenkielisen oppaan palvelut
Atlantic Tower
Chapel Street
Liverpool L3 9 RE
Moderni, hyvätasoinen hotelli keskeisellä paikalla Liverpoolin keskustassa. Hotelli on vain noin 10 minuutin kävelymatkan päässä Lime Streetin asemasta, Church Streetin ja St. Johnsin ostosalueista sekä monista nähtävyyksistä, mm. Walkerin taidemuseosta ja Albert Dockista. Hotellissa on baari, ravintola, kokoustilat ja 226 englantilaiseen tyyliin sisustettua, hyvinvarustettua huonetta.
Royal Oak Hotel
Holyhead Rd, Betws-y-Coed
Conwy LL24 0AY
Snowdonian sydämessä, pienessä walesilaiskylässä sijaitseva pieni ja kotoinen turistiluokan hotelli, joka toimii perheyrityksenä. Tunnelmalliset huoneet ovat hyvin varustettuja mm. teen- ja kahvikeittomahdollisuuksineen. Hotellissa on oma viehättävä ravintola ja baari.
Sulje ↑Lentoaikataulu:
Helsinki-Manchester AY 933 klo 08.25 - 09.25
Manchester-Helsinki AY 938 klo 17.50 - 22.30
Matkaohjelma:
Keskiviikko 15.8.
Lento Helsingistä Finnairin reittivuorolla Manchesteriin. Manchesterista lähdetään bussilla kohti Liverpoolin kaupunkia. Liverpoolissa syödään lounas ja vieraillaan Beatles-museossa, jossa kuullaan tämän varmasti yhden maailman tunnetuimman yhtyeen suosituimpia säveliä. Atlantic Tower -hotelliin majoittumisen jälkeen on vielä aikaa kävellä ja tutustua tähän mielenkiintoiseen kaupunkiin.
Torstai 16.8.
Liverpoolista suunnataan - ilmasta riippuen joko ylittäen tai alittaen Mersey-joki - kohti Birkenheadin puolella sijaitsevaa erikoista Port Sunlightin kylään. Sen perusti saippuatehtailija William Hesketh Lever työntekijöilleen. Kylässä kuullaan Viktorian ajan teollisesta vallankumouksesta, joka mullisti aikalaisten elämän: se toi mukanaan kurjat asuinolot ja elintason uusissa, teollistuvissa kaupungeissa. Ajan henkeen kuului kuitenkin filosofinen ajatus, että terve ja tyytyväinen työntekijä oli tehtaan kannalta yhtä tärkeä kuin omistajan keräämä voitto. Lever ymmärsi tämän ja oli koko maassa yksi ensimmäisistä, joka laittoi ajatukset käytäntöön. Hän osti maata, johon rakensi tehtaan lisäksi kokonaisen oman kylän työntekijöilleen, asuntoineen, kouluineen, kirjastoineen ja muine julkisine rakennuksineen. Näin syntyi Port Sunlightin mallikylä, jonka asukkaat olivat tyytyväisiä saippuatehtaan työntekijöitä.
Port Sunlightista jatketaan Pohjois-Walesin puolelle ja sen pohjoisrannalla sijaitsevaan Llandudnon kaupunkiin, jossa ihaillaan rantabulevardia ja Irlannin meren näkymiä. Pistäydytään myös nuoren kuninkaallisen parin, Cambridgen herttuaparin Williamin ja hänen Katensa, kotisaarella Angleseylla. Saarelle mennään kuuluisaa Menain siltaa pitkin. Päivän kierros päättyy Snowdonian mahtavalle vuoristoalueelle ja sen sydämessä sijaitsevaan viehättävään Betsw-y-Coedin kylään. Majoittuminen tunnelmalliseen Roayl Oak -hotelliin, jossa illallinen.
Perjantai 17.8.
Tänään tutustutaan tarkemmin vanhaan Walesiin! Kuullaan Walesin historiaa ja monia jännittäviä tarinoita ja vieraillaan mielenkiintoisissa kohteissa. Liuskekivikaivoksessa kuullaan, miksi vielä nykyäänkin alueen taloihin saa laittaa ainoastaan liuskekivikaton. Halukkaat voivat laskeutua alas kaivokseen tutustumisvierailulle, muut istuvat sillä aikaa mukavasti raitiovaunun kyydissä ja palaavat siinä ajassa taaksepäin aina vuoteen 1846...
Iltapäivällä poiketaan merkilliseen Portmeirion kylään, hämmästyvän arkkitehtuurin keskelle. Kylä on rikkaan miehen, Clough William-Ellisin unelmakylä, jonka hän rakennutti meren rannalle kopioiden sinne juuri sellaista arkkitehtuuria ja tyylejä, jotka häntä eniten miellytti. Ihastuttava ja jännittävä kokemus ja nähtävyys!
Vielä ennen hotelliin paluuta ihaillaan nähdään kuuluisa Caernarfonin linna, jossa prinssi Charles sai aikoinaan äidiltään, kuningatar Elisabethilta, Walesin prinssin arvon. Illallinen hotellissa. Ja hyvällä onnella voi illan aikana kylässä kuulla jotakin monista walesilaisista mieskuoroista. Paikalliset mieskuorot ovat tunnettuja ympäri maailmaa, ne esittävät kaunista musiikkia, joka on osa walesilaista perinnettä ja kulttuuria.
Lauantai 18.8.
Lauantaina ihaillaan kaunista, vehreää maaseutumaisemaa ja vieraillaan kuorokilpailuistaan kuulussa Llangollenin pikkukaupungissa. Siellä on monet suomalaisetkin kuorot ovat käyneet esiintymässä. Paluumatkalla kohti hotellia tutustutaan perinteiseen walesilaiseen elinkeinoon, lampaidenkasvatukseen, ja päästään seuraamaan taitavan lammaskoiran työskentelyä, kun se paimentaa omaa laumaansa. Ennen illallista on vielä aikaa vaikka kävelyretkelle Betsw-y-Coen ihastuttavassa kylämiljöössä. Illallinen hotellissa.
Sunnuntai 19.8.
Sunnuntaina suunnataan Walesista taas Englannin puolelle ja Chesterin kaupunkiin. Tässä ikivanhassa kaupungissa on helppo ymmärtää, miksi se on todellinen Euroopan kulttuurihistorian kaupunki! Chesterillä on 2000-vuotinen historia, ja sen ympärillä on osittainen roomalaisten rakentama muuri. Kaupungissa on 1100-luvulta peräisin oleva katedraali ja kuuluisat "Rows" - jonka rakennukset ovat perinteistä mustavalkoista "harakkatyyliä". Näissä taloissa on nykyään erilaisia gallerioita ja kauppoja. Kaupungin viehättävimmillä kaduilla ja muurin ympäristössä tehdään kävelykierros. Iltapäivällä ajetaan Manchesterin lentokentällä, josta Finnairin reittilennolla Helsinkiin.


Kuva A © Visit Wales


